Harmónia Háza Jóga és Egészségközpont
Tel.: +36 30 200 1125 • info@joga-egeszseg.hu

Harmónia Háza
Jóga és Egészségközpont
Tel.: +36 30 200 1125
info@joga-egeszseg.hu

Kismama Jóga - Tudatos szülés, tudatos várandósság

A jóga ősi filozófiai és testgyakorlati praxis, amely Indiából származik. Sajátossága, hogy az idők folyamán olyan kifinomult technikai rendszerré vált, amelynek minden eleme önállóan is megállja a helyét. Ez azt jelenti, hogy pl. a jóga testgyakorlatait, vagy légzőgyakorlatait, de a mentális technikákat is ha szükséges lehet önmagukban, a többi technikától függetlenül gyakorolni. Ez ad nekünk lehetőséget arra, hogy a jóga rendkívül hasznos és a modern tudományok számára is rengeteg inspirációt nyújtó gyakorlatait úgy módosítsuk, úgy rendezzük össze, hogy a mai kismamák, várandós nők számára is hasznos és egészséges testi- és lelki gyakorlattá váljon. Ez a kismama jóga.

Miben áll a kismama jóga lényege?

Mint a jóga lényege általában, a kismama jóga is a befelé-, az önmagunkra figyelésben leli meg a kiegyensúlyozottság, a testi és szellemi béke titkát. Ez a fajta önmagunkra figyelés a várandósság alatt természetesen a fejlődő magzatra való figyelést is jelenti.

Amikor a rendkívül sokféle ingerrel teli világról elfordítjuk a figyelmet és azt befelé fordítjuk, az első legkönnyebben észrevehető dolgok a testérzetek. Csak a testérzetek megfigyelésével, amelyet a kismamák a különféle erősítő és nyújtó jellegű gyakorlatok közben tudatosítanak olyannyira kifinomul a figyelem, hogy hamarosan könnyedén képes lesz ráhangolódni a babára is. A testgyakorlatoknak különben éppen az a célja a testi képességek javításán és a kismamaság terheinek könnyebb elviselésén túl, hogy az érzékeket kifinomítsák.

Hamarosan a nő már könnyedén képes a saját igazi testi igényeit megfigyelni, tudatosítani és természetesen a baba igényeinek is megfelelni.

A baba fejlődése

Megfigyelték, hogy azok a babák, akiknek a mamájuk a kismama jógával készült a szülésre, 10-20%-kal intelligensebbek, figyelmesebbek és gyorsabban tanulnak. Nem félnek és a közösségben is jobban megtalálják a helyüket a későbbiekben is. Az intelligencia fejlettségének az az egyik magyarázható oka, hogy a magzat idegrendszere sokkal jobban fejlődik akkor, ha a mama kellemes ingereknek teszi ki.

Ilyen a kellemes mozgás, amely a pocakban lévő babának is kellemes. Ilyen a kellemes légzéstechnika, amit a baba is tapasztal. És ilyenek azok a hangok is, amelyeket a mama a gyakorlása kiegészítőjeként alkalmaz. Az egyik ilyen hang pl. a brahmari légzés, ami lényegében egy befogott füllel végzett "mmm"-hang zümmögtetése. Ez az egyszerű gyakorlat tisztítja a hallást és megszünteti az álmatlanságot. Érdemes kipróbálni. De a baba a mama relaxációját is érzékeli, mert azonnal megnyugszik ő is.

Kismamajóga

A módszer kidolgozója Francoise Barbira Freedman, a Cambridge-i Egyetem orvos-antropológusa, több évtizedes gyakorlattal rendelkező jógaoktató és négygyermekes anya. A módszer lényege a várandósság időszakának minél jobb kihasználása a babára való ráhangolódás és a kismama testi-lelki felkészülése szempontjából. A felkészülés részben a szülés eseményére történik, részben a születés utáni időszak fejlődésének megalapozását célozza.

A várandóság időszakának foglalkozásai egyaránt tartalmaznak klasszikus jógaelemeket (ászanák, speciális légzések, szankalpás relaxáció, meditáció, testérzet figyelés), Freedman asszony Amazonas vidéki antropológiai kutatásai során, a természeti népek asszonyainál megfigyelt, és tőlük átvett mozgáselemeket, illetve a gátvédelem egyik alapelemeként ismert gátizomtornát.

Az ászanák (testhelyzetek) mindegyike a várandósság időszakában folyamatosan változó női szervezet szükségleteihez van igazítva. Így a várandós-jógában az ászanák nem kitartott testhelyzeteket, hanem folytonos, könnyed mozgásban végzett gyakorlatokat jelentenek. Ezek főként a hátizmok erősítését, a gerinc rugalmasságának megtartását, a nyugalmi légzéskapacitás növelését, a csípőízületek rugalmasítását célozzák. Ugyanakkor nagyon fontos szerepük van ezeknek a mozgásoknak a kismama fizikai kondíciójának és ezáltal jó közérzetének elérésében, megőrzésében.

A speciális légzések szerepe is sokoldalú, a helyes erőltetés-mentes légzés elsajátításától, az izmok egyidejű lazításán át, a hangokkal összekapcsolt légzések általi pszichikai lazításig terjednek.

A szankalpás relaxáció (szankalpa = pozitív kijelentő mondat, megerősítés, autoszuggeszió) egy vezetett, imaginatív technika, mely szintén a testi-lelki ellazulást, feltöltődést, a pozitív képekben való gondolkodást, ráhangolódást segíti. Gyakorlati tapasztalat, hogy azok a kismamák is tudnak ilyenkor pihentetően ellazulni, akik a várandósság bizonyos időszakában otthon már nem tudnak rendesen aludni.

A meditáció, melyhez vezető egyik módszer a testérzet figyelés, az események elfogadását, az azzal való együttműködést, a kismama saját testének megismerését és jelzéseinek magabiztos felismerését segíti.

A várandósság 30. hetétől kezdve külön szülőpozíciós foglalkozásokat is tartunk, melyre a papát, vagy a szülésnél jelen lévő más segítőt is szívesen látunk. Konkrét testhelyzeteket, légzéseket tanulunk, melyek nagy segítséget jelenthetnek a vajúdás és szülés alatt. Ezeken több alkalommal is hasznos részt venni, hogy jobban berögződjenek a tanult technikák.

Minden kismamát várunk szeretettel, várandóságának 14. hetétől kezdve!


Gyakran ismételt kérdések a kismamajóga órákkal kapcsolatban:

Mit mozoghatok az első 8 hétben?
Ha minden rendben van a babával, a hagyományos jóga óráinkat javasoljuk.

A 8. és 13. hét között milyen mozgást javasoltok?
Mivel ebben az időszakban tapad meg véglegesen a placenta, ezért inkább pihentető, relaxációs, és meditációs óráinkat javasoljuk, vagy otthon való sok pihenést.

A 14. héttől a várandósság végéig járhatok kismamajógára?
Igen végig, kivéve ha a mozgást épp nem javasolta az orvosod.

Mire kell figyelnem a 30. hét után a kismama jóga órákon?
Háton ne feküdj, mert a 30. héttől ez már nem javasolt.

Mit tilos még végeznem a várandósság alatt?
Hasizom gyakorlatok, hátrahajlás, fordított testhelyzet (pl. gyertya), erős csavarás, ill. ikerterhességnél nagy terpesz. Minden más gyakorlatból csak annyit végezz, amennyi jól esik.

Ehetek az óra előtt?
Kérjük lehetőleg 1 órával a foglalkozás előtt már ne egyél.

Mi a helyzet, ha gyakran kell mennem a Wc-re?
Természetesen az óra alatt bármikor kimehetsz wc-re. A gátizom gyakorlatokat kifejezetten kérjük, hogy üres hólyaggal végezd, ezért óra közben a gyakorlás előtt szoktunk pár perc szünetet tartani.

Mit hozzak magammal?
Kényelmes ruházatot.

 

 

AKTUÁLIS TÁBORAINK

 

Női jóga és önismereti tábor - Vindornyalak

Női jóga és önismereti tábor - Vindornyalak

2024. június 7-9. - BETELT

Szeretettel hívunk Női körünkbe, egy transzformáló erejű elvonulásra, hogy 3 felejthetetlen napot töltsünk együtt! Gyere, hogy tegyél Magadért és gyógyulj egy megtartó Női Közösségben, kapcsolódva valódi ÖnMagadhoz. Ebben a három napban a Női Jóga segítségével visszatalálsz valódi lényedhez, Nőiségedhez a csodálatos Természet ölelésében!

TOVÁBB A RÉSZLETES PROGRAMRA

Női jóga és önismereti tábor - Vindornyalak

Női jóga és önismereti tábor - Vindornyalak

2024.  július 19-21.

Szeretettel hívunk Női körünkbe, egy transzformáló erejű elvonulásra, hogy 3 felejthetetlen napot töltsünk együtt! Gyere, hogy tegyél Magadért és gyógyulj egy megtartó Női Közösségben, kapcsolódva valódi ÖnMagadhoz. Ebben a három napban a Női Jóga segítségével visszatalálsz valódi lényedhez, Nőiségedhez a csodálatos Természet ölelésében!

TOVÁBB A RÉSZLETES PROGRAMRA

Ajándékozzon egészséget:
Jóga - DVD, ajándékutalványok, könyvek,
kattints a továbbiakért!

TEREMBÉRLET


Ha már megvan, hogy mit szeretnél csinálni, de még nincs meg hozzá a helyszíned, akkor nézd meg a bérelhető termünket.

Felszereltség: 50 m2, egyik fala tükrös, öltöző, mosdó, teakonyha, 16 db szék, 14 jógamatrac, plédek...

TOVÁBB

KAPCSOLAT


Stúdió: 
8360 Keszthely, Petőfi u. 19.
(Bejárat a Lovassy u. felől)

Klenovics Mónika
+36 30 200 11 25 

Írj nekünk!

Ne maradj le a programjainkról, Iratkozzz fel hírlevelünkre:

FELIRATKOZOM